Přednášející: Tomáš Moravec
O čem to bude?
Otázka stará, leč stále živá. Zužování plodiště v předjaří je popisováno již ve staré včelařské literatuře. Prof. Hans Beer rozpracoval myšlenku zúžení na celoroční metodiku. V přednášce se pokusím shrnout, jak jsem se s touto metodikou seznamoval a uváděl ji do praxe.
Tomáš Moravec včelaří v Podještědí, mívá tak cca 100 včelstev na své farmě ve Smržově a v okolí.
Samostatně včelaří přes 15 let v nástavkových úlech v Podještědí (v okolí Českého Dubu). Postupně prošel od tenkostěnných úlů na rámkové míře 39*24 cm ke kombinovanému včelaření s vysokým plodištěm a nízkými medníky. S částí včelstev kočuje.
V posledních letech se zaměřuje na chov matek. Používá inseminované matky z Rakouska a od předních českých šlechtitelů. Selekcí vybírá pro trubčí včelstva odolné matky do podhorských podmínek s rychlým jarním rozvojem. Dalšími sledovanými vlastnostmi jsou mírnost, sezení na plástech, odolnost vůči nemocem a parazitům. A také medný výnos.
Vystudoval SOU Včelařské v Nasavrkách, Saskou včelařskou školu v Drážďanech a absolvoval několik stáží a studijních cest/pobytů na velkých včelařských farmách v Čechách i zahraničí.
Vstupné dobrovolné, příspěvek můžete poslat na transparentní účet Včelařského spolku pro Prahu 6 a 7:
2201923214/2010, s poznámkou „stream-Moravec“.
Vstupné dobrovolné, příspěvek můžete zaslat na transparentní účet Včelařského spolku pro Prahu 6 a 7: 2201923214/2010, s poznámkou (uvedeno u jednotlivých streamů)