(+420) 603 787 911
8:00 - 16:00 hod.
vcelari@vcelarivpraze.cz
Drnovská 507/73

Smetence – jak na to

Smetence – jak na to

Dne 5.4.2022 nás na včelnici navštívil včelař Mirek Křížek, který včelaří již od roku 2011 na pomezí Moravy a Čech v nadmořské výšce 350 metrů nad mořem, aby nás seznámil s metodikou tvorby smetenců.

Setkání zahájil zajímavou otázkou: jestli bychom ho mohli naučit dělat oddělky. Jeho oddělky špatně vyzimovávají, a oproti smetencům mají mnohem pomalejší rozvoj.

Mirek pozoruje, že rozvoj smetenců je mnohem rychlejší, vitálnější a lépe přezimuje oproti oddělkům.

Jeden z důvodů může být ten, že smetencem jsou včely doslova „donuceny“ zmobilizovat veškerou svou sílu, neboť jim je „poskytnut holobyt“ a velmi dobře vědí, že takto zimu nepřečkají. Jejich tempo je neuvěřitelné.

Kdežto oddělku je poskytnut plod a zásoby a včely jsou ve větším komfortu. Nic je tedy nenutí k maximálním výkonům.

Zde je stručný manuál na zootechnický postup tvorby smetenců:
  • Vhodným obdobím pro tvorbu smetenců je období do poloviny července. Vhodné je využít medobraní, kdy se rámky se od včel ometat musí tak jako tak. Ometáme je tedy rovnou do dobře větrané bedny např rojáku nebo multiboxu.
  • V tomto období potřebujeme k vytvoření jednoho smetence pro osazení menšího úlku velikosti jednoho nástavku Miniplusu alespoň 300 g včel.
  • Na 24 hodin je umístíme v multiboxu do chladné a temné místnosti. Ihned jim je dodáno krmení v poměru 1:1. Pokud nemáme multibox, je nutné, aby včely měly dostatečně větraný a chladný prostor.
  • Po 24 hodinách vložíme ROZKLADENOU matku v uzavřené klícce bez možnosti vyběhnutí. Pokud máme v klícce doprovodné včely – ty vypustíme (nevkládáme je do smetence spolu s matkou – stresem by ji mohly zabít). Umístění klícky s matkou je co nejblíže krmítku (lahev medu s několika dírkami ve víčku na multiboxu).Včely jsou v takové situaci, že nemají jinou možnost, než matku přijmout. Takto necháme smetenec s přidanou matkou v klícce v chladu a temnu 2 dny. Stále musí mít přísun krmení v poměru 1:1.

Přeložení nejlépe na večer. Nachystáme prázdný úl – pouze s mezistěnami (úl plný mezistěn – nebo alespoň 4 mezistěny zúženy zateplovací přepážkou).

V případě tvorby silnějšího smetence na nízké rámkové míře např. Lang 2/3 smetence je vhodnější osadit  2 nástavky, do kterých umístíme 5 + 5 mezistěn nad sebe.

Smetenec porosím vodou a včely přesypeme do nástavku – matka je stále v klícce. Pokud včely začaly již v multiboxu stavět dílo okolo klícky, můžeme otevřít vyjídací otvor na klícce. Pokud tomu tak není, necháme smetenec v nástavku 1-2 dny a teprve poté ověříme, jak se včely chovají.

Smetenec musí mít neustále příjem krmiva v poměru 1:1. Včely necháme létat horním očkem – nikoli česnem.

Poznámka: Vhodnou pomůckou je umístit pod prosakující víčko včelotěsnou síťku, aby při doplňování krmení či vkládání matky nedocházelo k vylétávání včel. Při vkládání matky odebereme sklenici – otvor zůstává díky síťce stále uzavřen, lehce klepneme s multiboxem – včely padnou dolů a máme možnost zavěsit matku v klícce.
 
Předchozí
Další