(+420) 603 787 911
8:00 - 16:00 hod.
vcelari@vcelarivpraze.cz
Drnovská 507/73

Proč drátovat?

Jde to i bez drátování a natavování

V lednovém Včelařství 2017 a 2018 jsme informovali o rychlorámku 39×24, který uživateli umožňuje fixovat voskovou mezistěnu přímo „zaklapnutím“ do rámku bez nutnosti vydrátování rámku a natavování mezistěny. Od té doby si rámek našel řadu příznivců, kteří rychlost přípravy oceňují, ale najde se i řada konzervativců, kteří na dřevěné loučky nedají dopustit… Plastové mezerníky a mateří mřížky jim sice nevadí, ale plastové rámky (ačkoli jsou vyrobeny z plastu s atestem pro potravinářství) jsou zkrátka moc.

Přemýšleli jsme tedy, jak vyjít vstříc i konzervativnější části naší obce včelařské. Navrhli jsme a v praxi odzkoušeli řešení, které umožňuje nadále používat dřevěné loučky, ale nenutí včelaře k děrování louček, k protahování a napínání drátků a následně k natavování mezistěny…což jsou během přípravy včelařského rámku časově nejnáročnější operace.

Řešení tohoto zadání bylo zvažováno jak z hlediska užitné hodnoty pro včelaře, tak z hlediska náročnosti na technologii výroby. Nakonec je výsledem nový „mezerník“, jehož podstata spočívá ve dvou funkcích:

Jedna funkce je nadále v udržování rozestupu mezi jednotlivými rámky v nástavku.

Druhá funkce je v jeho „přidržovací plošce“, která dokáže (při použití 4-5párů) bezpečně upevnit mezistěnu uprostřed rámečku.

Výhodou nového mezerníku – úchytu je i jeho snadné upnutí na loučku bez potřeby přitloukání hřebíkem, což vede i k menší pravděpodobnosti, že se při natloukání mezerníku klepnete do vlastního prstu. Věřím, že to ocení zejména dříve narození včelaři, pro které je protahování drátků a natloukání mezerníků dosti náročná a nepříjemná operace.

Máte-li tedy nový stlučený rámeček a nebo starý „recyklovaný“ rámek po vytavení starého díla, stačí
po jedné straně nasunout předepnuté úchyty…

otočit rámeček na zvýšenou podložku…

položit voskovou mezistěnu…

zafixovat úchyty s položenou mezistěnou v „protipoloze“ úchytem na druhé straně rámku…

… a máte asi za třičtvrtě minuty „vydrátováno a nataveno“ a můžete jít do včel.

Další práce už je na včelách…

Tento typ uchycení mezistěny jsme testovali i při vytáčení ve standardním automatickém zvratném medometu a nezaznamenali jsme (podobně jako u rychlorámku 39×24) jakékoli anomálie, které by komplikovaly práci.

Velká výhoda nastává i při odstraňování starého voskového díla, které lze snadno vyříznout nebo vytavit. Při mačkání staré vystavěné plástve vám pak nehrozí, že se vám do ruky zapíchnou zbytky nerezového či pocínovaného drátku…

Věřím, že si tento inovativní způsob fixace voskové mezistěny do klasického rámku najde řadu příznivců. Časová úspora oproti děrování, drátkování a natavování voskové mezistěny je poměrně značná. Navíc tento způsob umožňuje i opětovné využití starších stlučených rámků s mezerníkem (zde doporučujeme dezinfikovat alespoň párou). Úchyty lze pořídit jak ve variantě s mezerníkem i bez mezerníku. Dalším bonusem je, že jsou úchyty k dispozici jak pro loučky na klasický rámek 39×24 (tloušťka louček 8 a 12mm), tak pro loučky rámku typu Langstroth.

Bližší informace o nových úchytech, ale i o rychlorámku 39×24 naleznete na www.vcelarsketipy.cz

Pomalu se blíží doba přípravy rámečků na další sezónu, a tak je dobrá příležitost novinku vyzkoušet a ušetřit si spoustu času.

Hodně zdraví a pohody do nového roku včelařkám, včelařům i včelám!

Jiří Hejnic
603782033

Předchozí
Další